Anasayfa » Yerel » Hatay-Samandağ’da Kutlama
Hatay-Samandağ’da Kutlama

Hatay-Samandağ’da Kutlama

Birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapan Hatay’ın Samandağ ilçesinde Ermeni asıllı Türk vatandaşlarının yaşamlarını sürdürdüğü Vakıflı Mahallesi’nde “Meryem Ana Yortusu” yapılıp, “Üzüm Bayramı” kutlamaları gerçekleştirildi.

Bereket duaları edildi

Samandağ ilçesinde Ermeni asıllı Türk vatandaşlarının yaşadığı Vakıflı Mahallesi’nde “Meryem Ana Yortusu” yapılıp, “Üzüm Bayramı” kutlamaları gerçekleştirildi. Meryem Ana Kilisesi’nde Patrik Başpiskoposu Karekin Bekçiyan’ın yönetmiş olduğu ayinde ilahi okumaları ve dua etme yer aldı. Ayin sonunda bağ bozumunu gerçekleştiren köylüler, üzümlerini kilise bahçesine getirip bütün senenin bereketi için dualar etti. Ülkemizin farklı illerinden gelerek kiliseyi dolduran cemaate, kutsanmış olduğuna inanılan üzümler verildi.

Komşulara teşekkür

Yapılan etkinlikte, kazanlarda pişirilen buğday ve et karışımı “Hirisi” yemeği de vatandaşlara dağıtıldı. Vakıflı Köyü Ermeni Cemaati Başkanı Cem Çapar, gazetecilere yaptığı açıklamada, Vakıflı’nın, Türkiye’nin tek Ermeni mahallesi olduğunu bildirdi. Meryem Ana Yortusu’nun her yıl şenlik şeklinde kutlanan bir bayram olduğunu söyleyen Çapar, bugün burada kutsanmış üzümlerimizi ve ‘Hirisi’ yemeğimizi tüm kilisede bulunanlara dağıttıklarını bildirip onları yalnız bırakmayan Alevi, Sünni komşularına da teşekkür etti.

Yazar Hakkında: Ferda Yakın
İlginizi Çekebilir
  • Bolu’da Ağabey Dehşeti

    Bolu’da Ağabey Dehşeti

Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Tema Tasarım | Osgaka.com