Anasayfa » Yerel » Denizli’de Şarbon Alarmı
Denizli’de Şarbon Alarmı

Denizli’de Şarbon Alarmı

Denizli’nin Çivril ilçesinde görülen şarbon hastalığı nedeniyle bazı mahalleler karantinaya alındı.

Çivril’in Emirhisar Mahallesi’nde bir vatandaş 2 büyükbaş hayvanının hasta olması üzerine veteriner çağırdı. Veteriner büyükbaş hayvanlar’a şarbon teşhisi koyunca durum hemen Çivril Tarım İlçe Müdürlüğü’ne haber verildi. Olay yerine gelen Çivrik Tarım İlçe Müdürlüğü ekipleri büyükbaş hayvanlardan aldıkları numuneleri tahlil yaptırmak için Bornova Veterinerlik Kontrol Enstitisü’ne gönderdi.

Bornova Veterinerlik Kontrol Enstitisünde yapılan incelemelerde hayvanlarda şarbon hastalığı olduğu tespit edildi. Hayvanlarda şarbon hastalığı tespit edilmesi üzerine Çivril İlçe Müdürlüğü ekipleri Çivril’in Emirhisar Mahallesi ve merayı ortak kullanan Ömerli, İnceköy ve Haydan mahallelerinde 20 gün karantina ilan edildi.

Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvanlar Aşılanacak

Karantina ilan edilen mahallelerde yer alan büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar aşılanacak. Şarbon hastalığı tespit edilen 2 büyükbaş hayvan ise itlaf edilerek gömülecek. Tedbir amaçlı olarak uygulanan karantinanın mahallelerde bulunan aşılama işlemi bittikten sonra kaldırılması bekleniyor. Karantina ilan edilen mahallelerde vatandaşların endişeli bekleyişi ise devam ediyor.

Yazar Hakkında: Editör
İlginizi Çekebilir
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Tema Tasarım | Osgaka.com