Anasayfa » Teknoloji » Ekran Bağımlılığı Artıyor
Ekran Bağımlılığı Artıyor

Ekran Bağımlılığı Artıyor

ABD’de artan internet ve teknoloji kullanımına yönelik yapılan araştırmalar bir kez daha toplum olarak giderek daha da teknoloji bağımlısı olunduğunu doğruladı.Yapılan araştırmaya göre, cep telefonlarından süreki olarak maruz kalınan bildirimler, artan en az 2 farklı cep telefonu ve elektronik cihaz taşıma alışkanlığı ve telefonlarda gittikçe artan kullanılmayan ve merak edilerek indirilmiş uygulamalar teknoloji bağımlığının en önemli dinamikleri olarak öne çıkıyor.

Kalıcı Sağlık Hasarları Oluşabilir

Sadece Z kuşağı olarak adlandırılan, 1995 ve sonrasında teknolojiye doğan neslin değil, önceki jenerasyonların da teknolojiye adaptasyonunun giderek hızlandığını vurgulayan araştırma, televizyondan internete kaymaya başlayan ekran bağımlılığına dikkat çekiyor. Dünya çapında pek çok kullanıcının bu bağımlılığın farkına vardığını ve dijital detoks, teknoloji rejimi gibi yöntemlerin gelişmeye başladığını söyleyen yetkililer, teknolojiden uzaklaşmak için yaz kamplarının bile organize edildiğini aktardı.

Ekran bağlımlılığının sağlık açısından da geri dönülemez etkileri olduğunu açıklayan yetkililer, gerekli önlemler alınmazsa bu etkilerin nesiller boyu genetik kodlamaya girerek devam etmesinden endişe duyulduğu aktardı. Göz bozuklukları, bel ve sırt ağrıları kaynaklı omurga bozuklukları ve boyun fıtığı ekran bağımlığının neden olduğu hastalıklardan en yaygın olanları olarak öne çıkıyor.

Yazar Hakkında: Burak Aygün
İlginizi Çekebilir
  • Skype Yepyeni Şekilde

    Skype Yepyeni Şekilde

Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Tema Tasarım | Osgaka.com