Anasayfa » Sağlık » Meme Kanserinden Korunmanın Yolları
Meme Kanserinden Korunmanın Yolları

Meme Kanserinden Korunmanın Yolları

Türkiye’de son 20 yılda meme kanseri görülme sıklığında büyük bir artış gözlemleniyor. Bunun altında yatan en büyük etkenin ise şişmanlık ve batıya benzeyen yaşam tarzı olduğu biliniyor. Kadın kanserleri arasında en sık şekilde görülen kanser çeşidi olan meme kanseri, erken tanı sayesinde yüzde yüz şekilde tedavi edilebiliyor. Meme kanseri hastalığında erken tanı büyük önemli olduğundan hastalığı baştan önleme yoluna gitmek gerekiyor.

Tedbirleri Belli

Meme kanserine yakalanmamak için en önemli şartlardan birisi aşırı kilodan uzak durmaktır. Menopozda östrojen hormonunun kaynağı olan yağ dokusunun artmasıyla birlikte meme kanseri riski de artacaktır. Bununla birlikte egzersiz yapmakta büyük önemlidir. Haftada yapacağınız 5-6 saat egzersiz, meme kanseri riskini yüzde 25-30 oranında azaltacaktır. Spor yapan kadınların meme kanserine yakalanma ihtimalleri aşırı düşük olarak gözlemleniyor.

Stresten Uzak Durulmalı

Meme kanserini tetikleyen en önemli şeylerden birisi strestir. Kadınların, stresten uzak durmaları gerekiyor. Bununla birlikte kadınların 30 yaşından önce doğum yapmaları da meme kanseri riskini azaltıyor. Aynı zamanda bebeğini 12 aydan daha uzun süre emziren kadınlarda meme kanseri riski daha az gözüküyor.

Yazar Hakkında: Sinan Özdemir
İlginizi Çekebilir
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Tema Tasarım | Osgaka.com