Anasayfa » Güncel » Uzmanlardan Pirana Gizemine Yanıt Geldi
Uzmanlardan Pirana Gizemine Yanıt Geldi

Uzmanlardan Pirana Gizemine Yanıt Geldi

Sivas’ta balık yakalayan vatandaşların oltasına takılarak endişeye sebep olan piranaların, petshop’tan satın alınıp bakılmayınca Kızılırmak’a bırakıldığı öğrenildi.

Yirmi günde üç pirana

Balıkçıların oltasında son 20 günde 3 pirana balığına rastlandı. Piranaların yakın zamanlarda yakalanması endişeye sebebiyet verirken yapılan açıklamalarda, piranaları petshop’tan edinen sahiplerinin bakamakta sıkıntı çekikleri için Kızılırmak’a bıraktıkları duyuruldu. Cumhuriyet Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Mahir Yıldırım, gerçekleştirdiği açıklamada, söz konusu  balıkların petshoplardan edinildiğini ve bir süre bakıldıktan sonra sahiplerinin kimseye veremediği için Kızılırmak’a bırakıldığını tahmin ettiklerini paylaştı.

Türkiye’de yetişmez, üremezler

Piranaların Güney Amerika’da yetiştiğini ve ülkemizdeki akarsularda yetişmeyeceğini söyleyen Yıldırım, “Bu balıklar Güney Amerika balığıdır. Türkiye’deki akarsularda yetişemez, üreyemez. Kızılırmak’ta yaşama şansı olmayan balıklar burada kışı bile atlatamaz. Son günlerde çıkan balıklar da hemen hemen aynı boyutta. Bunlar genellikle öğrenciler tarafından alınıyor. Okulları bitene kadar bakıyorlar, memlekete dönerken de kimse almadığı için ırmağa bırakıyorlar. Çünkü masraflı balıklar. Hatta önümüzdeki günlerde birkaç tane daha pirana yakalanabilir ” dedi.

Yazar Hakkında: Burak Aygün
İlginizi Çekebilir
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Tema Tasarım | Osgaka.com