Anasayfa » Güncel » Mavi Balina Kabusu Devam Ediyor
Mavi Balina Kabusu Devam Ediyor

Mavi Balina Kabusu Devam Ediyor

Ordu’da intihar eden gencin Mavi Balina adlı bilgisayar oyunundan etkilendiği öne sürüldü.

Son dönemde Mavi Balina adlı oyundan etkilenip intihar eden gençlerin arasında bir isim daha etkilendi. Ordu Altınordu’da bir lise öğrencisi İbrahim Can Duman kendini evde doğal gaz borusuna asarak intihar etti. Rusya’da tasarlanan, resmi bir internet adresi ve yasal satışı olmayan mavi balina oyunu gençleri intihara sürüklemeye devam ediyor. Mavi balina oyunu nedeniyle Rusya’da 130, Dünya genelinde ise 250 kişinin intihar ettiği biliniyor.

Oyun kullanıcının bilgisayarına gönderdiği virüs vasıtasıyla kişisel bilgilerine ulaşıp 50 adet görevi yerine getirmesini istiyor. Mavi balina oyununda verilen görevler arasında kendini sakatlamaktan, kendini öldürmeye teşebbüs edecek olaylara kadar birçok sıra dışı görevler var. Talimatları yerine getiremeyen kullanıcılara oyundan ” Öl, nasıl olsa yeniden doğacaksın.” çağrısı yapılıyor.

Suçlu Aileler Mi ?

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan kişisel gelişim uzmanları, çocukların bu tarz oyunlara yönelmesinde aileden gördüğü ilgisizliğin büyük bir sebep olduğunu söylüyor. Aileler çocuklarına gerekli ilgiyi göstermeliler ve bilgisayarda fazla süre geçirmelerine izin vermemeliler uyarılarında bulunuyorlar.

Yazar Hakkında: Editör
İlginizi Çekebilir
  • Sahte Estetikçi Yakalandı

    Sahte Estetikçi Yakalandı

Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Tema Tasarım | Osgaka.com