Anasayfa » Ekonomi » Dairesel Güneş Panelleri ile Güneş Enerjisinde Devrim
Dairesel Güneş Panelleri ile Güneş Enerjisinde Devrim

Dairesel Güneş Panelleri ile Güneş Enerjisinde Devrim

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü mühendisleri güneş enerjisinden aldıkları verimi arttırmak için yaptıkları çalışmalarda atlı karınca modelini örnek alarak farklı yönlerde hareket edebilen güneş panelleri geliştirdi ve Türkiye’nin güneş enerjisi sisteminden %37 daha fazla verim elde edilen yeni bir model geliştirildi.

%37 Enerji Verimi Artışı

Uzun yıllardır sadece sabit panel sistemine bağlı olarak çalışan güneş enerjisi yaratma sistemlerine bir alternatif geliştirmek amacıyla yola çıkan ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü İzmir Teknopark’ta çalışmalar yürüten mühendisler ekibi, lunaparklardaki atlı karıncaları model olarak alıp Güneş’in konumuna göre yönünü değiştiren paneller geliştirdi. Tüm gün boyunca Güneş’in hareketlerine göre dairesel hareketler çizerek Güneş’i takip eden panellerle endüstriyel ısı enerjisi elde etme konusunda ciddi bir verim artışı sağlamak mümkün olacak.

İhracat Talepleri Başladı

İspanya’dan LuciaSolar ile ortak çalışan ve izmir Teknopark’ta mini bir santral kuran ekip, dairesel hareket edebilen paneller sayesinde elde edilen endüstriyel enerjinin %37’ye kadar artacağını kanıtladı. Paneller için yapılan gerekli testlerin ardından ürününün patenti alınırken, şimdiden farklı ülkelerden yüklü sipariş aldıkları da ortaya çıktı. Ürdün, İspanya ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin teknolojiyi ülkelerinde kullanmak için talepte bulundukları öğrenildi.

Yazar Hakkında: Özlem Şahin
İlginizi Çekebilir
  • Her Yıl 4 Milyon İhrac Ediliyor

    Her Yıl 4 Milyon İhrac Ediliyor

Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Tema Tasarım | Osgaka.com