Anasayfa » Dünya » Suudi Arabistan’dan Kaçışlar Devam Ediyor
Suudi Arabistan’dan Kaçışlar Devam Ediyor

Suudi Arabistan’dan Kaçışlar Devam Ediyor

Suudi Arabistan’da yolsuzluk soruşturması kapsamında prens ve bakanların gözaltına alınmasından sonra ülkenin önde gelen zenginleri mal varlıklarını yurt dışına çıkarmaya başladı.

Suudi Arabistan’da 5 Kasım’da başlayan ” yolsuzluk ve rüşvet iddiasıyla” birçok prens, bakanlar, bakan yardımcıları, eski bakanlar ve iş adamları başta olmak üzere binlerce kişi gözaltına alınmıştı. Yaşanan olaydan tedirgin olan Suudi Arabistan zenginleri ve diplomatları mal varlıklarını güvence altına almak için yurt dışına çıkarma kararı aldı. Suudi Arabistan’da bulunan birçok milyarder ve milyonerler nakit kaynaklarını Körfez ülkelerine geçirebilmek için bankalar ve varlık yöneticileriyle görüşmeye başladı.

Cumartesi günü ikinci dalga diye tabir edilen rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasında 11 prens, 4 bakan, eski bakanlar ve holding sahiplerinin de bulunduğu birçok kişi gözaltına alınmıştı.

El Konulan Hesaplarda 800 Milyar Dolar Ortaya Çıktı

Rüşvet ve yolsuzluk iddiasıyla gözaltına alınan 1700 kişinin el konulan banka hesaplarında 800 milyar dolar ortaya çıktı. Körfez ülkelerindeki yatırımcılar geçtiğimiz günlerde Dubai hisselerinde yaklaşık 92, 5 milyon dolarlık satış yaptı. Yapılan bu satış şubat ayından bu yana yapılan en büyük hisse satışı oldu.

Yazar Hakkında: Editör
İlginizi Çekebilir
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Tema Tasarım | Osgaka.com