Anasayfa » Dünya » Nutella’dan Flaş Türkiye Kararı
Nutella’dan Flaş Türkiye Kararı

Nutella’dan Flaş Türkiye Kararı

Dünyanın en büyük çikolata üreticilerinden Nutella, Türkiye dışında da üreticilere yöneldi.

Nutella şirketi Türkiye dışında Kanada, Şili ve Avustralya başta olmak üzere birçok ülkede yeni fındık üreticileri arıyor. Dünya fındık üretiminin % 70’i kadarının Türkiye’den karşılanması Nutella, Kraft Heinz Co, Mondalez ve Nestle gibi birçok çikolata üreticisini çaresiz bırakıyor. Nutella şirketini bünyesinden barından İtalyan Ferrero şirketi Kanada’nın Ottowa eyaletinde farklı fındık çeşitlerini test edecek projeye yaklaşık 500 bin Kanada doları katkıda bulundu. 161 hektarlık alanda test edilecek fındık üretiminin 2027 yılına kadar 10 bin hektara çıkarılması hedefleniyor.

Ferrero şirketi Kanada’nın dışında fındık üretimi için Sırbistan, Şili, Avustralya, Güney Afrika ve ABD’de yapılacak fındık üretim alanı çalışmaları içinde finans sağlaması bekleniyor. 2014 yılında Türkiye’de yaşanan don olayı mahsullerin fiyatının yükselmesine neden olmuştu. Ayrıca fiyat gerilemesini durdurmak için yüklü miktarda fındık alması çikolata, pralin ve likör üreticilerinde endişe yaratmıştı.

Maliyet Düşmeli

Ferrero şirketi sözcüsü yaptığı açıklamada ” Şirketin var olan stratejisinde değişikliğe gidiyoruz. Türkiye’de fındık üretim alanları az ve maliyetleri pahalı durumda. Artık maliyeti düşük fındık üretim alanlarına destek vereceğiz.” dedi.

Yazar Hakkında: Editör
İlginizi Çekebilir
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Tema Tasarım | Osgaka.com