Anasayfa » Dünya » Katalan Lider Kararını Açıkladı
Katalan Lider Kararını Açıkladı

Katalan Lider Kararını Açıkladı

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy’un Katalonya hükümetini feshetme kararı alınmasının ardından Katalan lider bugün yaptığı açıklamayla kararını açıkladı.

İspanya’nın Katalan hükümetini feshetme kararını almasının ardından bugün Katalan lider Carles Puigdemont hiçbir şekilde seçim kararı almayacaklarını açıkladı. Puigdemont, erken seçim kararını daha önce düşündüğünü ama daha sonra bu düşüncesinden de vazgeçtiğini söyledi. Katalan lider buna neden olarak, Madrid yönetiminin fesih kararından vazgeçme garantisini vermemesini gösterdi.

Katalan liderin açıklamasından sonra bazı ayrılıkçı milletvekilleri ve belediye başkanları görevlerinden istifa edeceklerini açıkladı. Ayrıca bazı ayrılık yanlısı yüzlerce kişi Katalan hükümetinin merkez binasında bir protesto düzenlediler. Bugün yapacağı konuşmasını 3 kez erteleyen Katalan lider Puigdemont’un kararını değiştirmesinde Madrid yönetiminin tutumu kadar kendi hükümeti içerisinden gelen baskılarında etkili olduğu tahmin ediliyor.

İspanya’da Kritik Oylama

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, geçenlerde yaptığı konuşmasında Katalan hükümetini feshetme kararı aldıklarını açıklamış ve konuyu görüşmek için İspanya Senatosu’na göndermişti. Katalan hükümetini feshetme oylamasının Cuma günü yapılması bekleniyor.

 

 

Yazar Hakkında: Editör
İlginizi Çekebilir
  • İdlib’e Sevkiyatlar Sürüyor

    İdlib’e Sevkiyatlar Sürüyor

Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Tema Tasarım | Osgaka.com