Anasayfa » Dünya » Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Seferleri Başladı
Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Seferleri Başladı

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Seferleri Başladı

Tarihi ipek yolunu canlandırması beklenen Bakü- Tiflis- Kars demiryolu seferlerine başladı.

Bakü- Tiflis- Kars Demiryolu Hattı’nın Azerbaycan’daki resmi açılış töreninden sonra Kazakistan’dan yola çıkan ilk tren Kars’a ulaştı. Böylece tarihi iprek yolunu canlandırması beklenen Bakü- Tiflis Kars demirtyolu hattı resmi olarak seferlerine başlamış oldu. Demiryolu hattının açılış Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye yaklaşık 90 kilometre uzaklıktaki Alat Limanı’nda gerçekleştirilmişti. Demiryolu hattının açılışına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kırgızistan Başbakanı Bakıtcan Sagintayev, Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov ve Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili katılmıştı.

Azerbaycan’dan Kars’a yaklaşık 856 kilometreyi 40 saatte gelen trenin, Kars’tan Mersin’e kadar olan bin 258 kilometrelik demiryolunu da yaklaşık 40 saatte katetmesi bekleniyor. Kazakistan’dan başlayan sefer tarihi ipek yolu seferini yaklaşık 80 saatte Mersinde sonlandıracak. Proje hem Türkiye hem de Asya ve Avrupa ülkeleri için önemli koridor görevi görecek.

17 Milyon Tondan Fazla Yük Taşıyacak

4 bin 700 kilometrelik yolu yaklaşık 180 saatte kısa sürede gerçekleştiren demiryolu hattında yılda 17 milyon tondan fazla yük taşıması öngörülüyor.

 

Yazar Hakkında: Editör
İlginizi Çekebilir
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Tema Tasarım | Osgaka.com